titul

5. května 1945 – i v Třebčicích se psalo nové dějství

55

Trochu historie: Zatímco se v Praze stavěly barikády a bojovalo o rozhlas, v Třebčicích se začalo psát nové dějství tišeji – ale s neméně silným významem.

Přímé boje sem nedosáhly, nejblíže se střílelo u Nepomuku a Přeštic. Přesto už 30. dubna zasedl první Místní národní výbor a 9. května se z rozhlasu ozvalo: správu obce přebíráme my.

Lidé strhávali německé nápisy, skrývali se před ustupujícími vojáky a pomáhali partyzánům v Brdech. Všechno bylo rychlé, tiché a opravdové.

Karel Macík

 

Co se děje v obci?

Poslední komentáře

  • 26.05.2026 14:54
    Ano, dokázala. Ale proč bychom se měli dobrovolně vracet do doby kamenné nebo k psacímu stroji jen proto, že někomu vadí moderní nástroje? Nápad je ...

    Číst dále...