titul

Odhalení – Rozhovor

ahk

Přinášíme rozhovor s Andreou Hladíkovou Kapsovou, předsedou spolku – Spolek za obec krásnější. Odpovídá zde na otázky, které se objevují na FB, či webu, aby lidé více pochopili, proč spolek vznikl, kdo za ním je a co chtějí.

Proč vznikl a jaký účel má spolek za obec krásnější?

V září proběhly volby, vyhrálo uskupení Třebčice 2022  vs My 5:2. Lidé, co vyhráli jsou fajn, Jindřich, Petra, Vašek, Simona, Pavla. Řekla jsem si, nu co jsme inteligentní, dáme obec do pořádku a ráda jim pomůžu. Pak a myslím nejen pro mě bylo překvapení, že se starostkou stala Svatava Melicharová, 1. náhradnice. Bez mandátu. Melicharová nám okamžitě mě a Janě dala najevo, že nás nepotřebují, ať vůbec ani nechodíme, že nás případně zavolají, nepotřebují a nechtějí, abychom spolupracovali a cokoliv dělali. Nikdy nebylo na obci zvykem, aby se zastupitelstvo vůbec nescházelo. Tak jsem vždy alespoň v pondělí bez pozvání, nechtěná přišla v úřední hodiny se svými podněty a nápady. Snažila jsme se přispět, ale Melicharová mi negovala zcela vše, s čím jsem přišla. Zrušila senior klub a mě pak dala výpověď, abych se přestala starat o webové stránky, že je zadala jiné firmě. Chová se tam jak generál a ostatní okolo ní běhají a na negace nereagují, jen tiše přihlíží. Tak když mě jako zastupitelku nepotřebují, nechtějí, rozhodli jsme se s přáteli bojovat jinak. A díky tomu vznikl tento klub, web a příspěvky na něm.

Takže za vše může nová starostka Svatava Melicharová, ne, že jste nevyhráli ve volbách?

Ano. S nikým jiným problém nemám. Náš klub přišel s PETICÍ za odstoupení starostky Svatavy Melicharové a od té doby se semnou nikdo z nich nebaví ani neodpoví na pozdrav, či dotaz. To je smutné a neprofesionální. Rozjeli jsme trochu brutální start a lítají už i urážky a nadávky, ale to jen proto, abychom vybojovali zpět Senior klub (to jsou tak užasni lidé) a zamezili nehospodárnému utrácení. (150.000Kč za nový web, který malá obec nepotřebuje) Naše úmysly jsou zcela čisté a jen pro blaho všech v obci. A Melicharová mě a Janě v podstatě znemožnila pro obec, jakkoliv pracovat, tak to dělám nyní jinak.

Nejste proti nové starostce Svatavě Melicharové zaujatá?

Rozhodně ne, ze začátku jsem si k ní chodila upravovat vlasy. Za balík slámy jsme ji udělali webové stránky na její podnikání „kadeřnice.“ S manželem se bavili přes Messenger a 2x mu poslala po Lukášovi buchty, které nám pověsil na plot. Pak se najednou semnou přestala zcela bavit. Dodnes nevím, proč. Ale averze vůči mojí osobě ze strany Svatky Melicharové je zřejmě z její strany nepřekonatelná. Neustále má tendenci mi ukazovat, že má navrch. Vše zrušeno, nedovoleno, negováno, výpověď.

Paní Petru Navrátilovou zajímá, kdo příspěvky píše

Někdo přijde s námětem, sepíše se to, zhodnotí, upraví… O web a přidávání hotových příspěvků na web apod. se stará můj manžel – webař. Webové stránky je jeho profese. Na webu máme uvedeno, že může kdokoliv poslat příspěvek, některé přišly, některé byly řečeny a zpracovány. Ale ne všechny zveřejníme. Nejsme drbárna, ale jen konstruktivní kritika, která ukáže na chyby a dojde snad k jejich nápravě. Jako třeba nepořádek a utrácení zbytečných peněz z rozpočtu.

Kolik členů spolek nyní má?

Nyní má 14 členů, další 3 se rozhodují. Nikoho nenutíme…

Kdo jsou členové? Prozradíte?

Členové si nepřejí zveřejnit svá jména. Je to taková tichá síla a podpora od úžasných lidí, kteří za mnou stojí a stejně jako já, chtějí, aby Třebčice fungovaly a táhly za jeden provaz.

V záznamu na internetu jsou uvedeny 3 jména. To jsou další členové?

Spolek musí mít oficiálně 3 zakládající členy a samozřejmě nejlépe se to základá s tím, koho máte po ruce. Musíte s nimi na poštu, ověřit podpisy atd. je to zdlouhavé. Původně byl spolek „Spolek rodáků a přátel Třebčic,“ ten měl být jen pro klub, který měl v Třebčicích vzniknout. Z toho sešlo a pak se upekl tenhle nový spolek, ale údaje jsou ze spolku původního. Změnil se jen název a účel.

Pan Šimon Flandera se ptá, proč to neřešíte se starostkou přímo, ale na webu?

Jsem zastupitelka obce, vždy to bylo tak, že jsem to opakovaně řekla, bylo přislíbeno, že to konkrétní osoba vyřeší, ale náprava se nestala. 2 měsíce a stále nic? Tak když se to zveřejní, možná se to pohne. Náš pes se u popelnic škrábl o kus plechu.

Dále se Šimon ptá, proč to děláte, že je to drzost, že jste náplava apod?

Ano, náplava jsme, jsme tu jen 4 roky. Ale takto přišli téměř všichni – Petra Šampalíková (přistěhovaná), Jindřich Martínek (dům po babičce), Pavla Doričáková (přistěhovaná), Simona Heroutová (přivdaná), tedy všichni, co jsou nyní ve vedení. Dokonce starostka, tu byla jen jako dítě a pak tu dlouhý čas, plno let vůbec nebyla. Jen se sem po plno letech vrátila. Takže by pan Flandera měl být objektivní.

Paní Petra Palacká píše u vašeho článku „senioři vyhozeni z úřadu“ následující: Po přečtení tohoto článku, doporučovala bych autorovi návštěvu u psychiatra v jeho vlastním zájmu. Co si o tom myslíte?

Její manžel, Michal Palacký, bývalý starosta je skvělý člověk. Zábavný, milý, pozorný, mám ho ráda a škoda, že už tu nebydlí. A ten mi řekl. „snažil jsem se vyhovět všem, ale to nejde, a nakonec se to proti mně celé otočilo.“ Občas mi to taky tak přijde. Článek, u kterého Petra píše svůj názor nás psalo více a účel bylo poukázat a požádat lidi, aby k seniorům byli ohleduplnější a zastávali se jich, co je na tom špatného?

Bývalý starosta Michal Palacký u vašeho příspěvku píše, že jste rozvraceč obce a nepřizpůsobivá?

Ano bývalý starosta například píše, že proč nezjednám nápravu, nebo se nepostarám o úklid a nezajistím závoru jako zastupitel. Nepořádek jsem na úřadě osobně nahlásila a byli tam všichni zastupitelé. Dosud ani náznak, že by se něco dělo. Není pravda, že se nesnažím být nápomocná. Hned druhé pondělí po volbě starosty, jsem přišla s návrhy na vylepšení služeb pro občany, co se týká webu. Kalendář akcí, sms zprávy, diskuze, soutěž o nejhezčí web obce, databáze knihovny a propojení s ostatními vesnicemi, soutěže pro děti. Ponechání nových akcí Turnaj v šipkách, Noc s Andersenem, Úniková hra a zanesení do papírového kalendáře a další. Vše, co bylo potřeba na web přidat a aktualizovat, obratem jsem provedla. Může potvrdit i Pavla. Stejně tak fungovalo vše i s novým nástupem starostky a místostarostky. Jaké bylo moje překvapení, když bez informování a náznaku přišla do mé datové schránky 29.11.2022 od starostky výpověď.

Stejná situace byla se zrušením setkávání seniorů. Hned po zvolení starostky, jsme museli vyklidit obec a předat klíče. Že to bude pro všechny. Vysvětlila jsem, že je potřeba založit klub, aby vše bylo legitimní a dle zákona. Bylo mi kladně potvrzeno, že je to takto dobrý nápad, ať to zpracuji a můžu se o klub starat a být všeho správce. Hned druhé pondělí jsem přišla se založeným klubem, pod který se tedy může celá ves scházet a může se okamžitě otevřít. Ještě ten den starostka vyvěsila, že vyhlašuje konkurz na nového správce klubovny.

A to jsou další a další věci. Nikdy mi nebylo předáno na žádost cenové nabídky na nové webové stránky, nikdy mi nebyly na žádost předány ceny akcí, potom co mi bylo starostkou sděleno, že všechny akce pro obec si budu muset zaplatit ze svého, musím si na to peníze sehnat a na druhou stranu utratí obec 145.000kč za zbytečný web. Již jsem neměla sílu pořád oponovat přes nerozbitnou zeď zášti Svatavy Melicharové vůči mojí osobě. Starosta by měl pracovat pro obec, ne si řešit svoje osobní problémy na úkor obce.

Rozhodla jsem se jít s kůží na trh a bojovat za obec krásnější. Odpověď na příspěvek bývalého starosty Michala Palackého, že jsem rozvraceč a nepřizpůsobivý občan, můžu říct, že mě to od něho mrzí. Když byl starosta udělali jsme kus dobré práce. Nové webové stránky zdarma jako dar obci. Kdykoliv Michal cokoliv potřeboval, vždy jsem pomohla, vyrobila zdarma plakáty – všechny příspěvky na web byly vloženy obratem. Obec se dočkala skvělých akcí s velkou návštěvností a kladným ohlasem. Turnaj v šipkách s neuvěřitelnou účastí i z okolních vesnic. Noc s Adersenem již dva ročníky, o kterých děti rádi mluví a těší se na další. Úniková hra – strašidelný večer, pro některé děti nezapomenutelný. Moc hezky se poslouchá, když vám pak lidé říkají, že v těžké době covidu, jsou šťastní za takové rozptýlení a zapomenutí na starosti všedního dne. O akcích jsem také psala v Nepomuckých novinách, aby viděli všichni, jak se tu hezky bavíme a je tu fajn.

Jak budete pokračovat, jaké jsou vaše cíle.

Hlavní Cíl je

  • otevřít zpět senior klub i za cenu stížností na vyšších místech. Jsou to užasni lidé a zaslouží si to. K čemu je úřad, kde se nic neděje, lidi se neschází. Prostory pro to jsou a fungovalo to dlouhou dobu a bez problémů.
  • aby za to selhání starostka Svatava Melicharová odstoupila. Díky ní vznikl tento web. Snažíme se, aby PETICI podepsala alespoň 1/3 obce. Tu pak předložíme.
  • až Melicharová odstoupí, myslím, že nebude tohoto webu třeba.

 

Elektronický podpis

Petice
za rezignaci / odvolání starostky obce Třebčice,
Svatavy Melicharové
 
Váše údaje v rámci GDPR nebudou nikde zveřejněny. Pouze kompetentním orgánům k ověření.
 

ZmapujTo